Skontaktuj się z nami

Krótka historia georusztów Tensar

Autor Jonathan Cook, 2020-06-01 08:45:48

Lata 70-te XXw. to rewolucja w budowie konstrukcji oporowych oraz dróg, dzięki wynalezieniu polimerowych georusztów Tensar.

Główną funkcją georusztów jest stabilizacja warstw kruszyw, zbrojenie stromych skarp i ścian oporowych; możliwość wykonania bezpiecznych dróg dojazdowych budowanych na słabym podłożu gruntowym; zmniejszenie grubości warstwy kruszywa w nawierzchniach i zwiększenie nośności podłoża gruntowego pod konstrukcjami nawierzchni drogowych i kolejowych.

Odcinek 6 Tensar Ground Coffee - Wykład im. Mercera

Dr Brian Mercer: Ojciec georusztów

Georuszty zostały wynalezione przez dr Briana Mercera, który w latach 50-tych XXw. opatentował proces, zwany procesem Netlon, polegający na wytwarzaniu rusztów poprzez ekstruzję stopionego tworzywa sztucznego, zamiast tkania ich z włókien polimerowych. Tak powstałe materiały okazały się popularne w wielu branżach, w tym w inżynierii lądowej.

Brian MercerBrian Mercer demonstruje Salvadorowi Dali właściwości produktów Netlon.

Mercer dostrzegł możliwość szerszego zastosowania georusztów w inżynierii lądowej, poprzez stworzenie bardziej sztywnego i wytrzymałego materiału, zaczął więc opracowywać sposób wdrażania tych ulepszeń.

Jego wytrwałość opłaciła się wraz z wynalezieniem rewolucyjnego „procesu Tensar” w 1978 roku. Umożliwia on rozciąganie rusztu w taki sposób, aby molekuły długiego łańcucha polimeru układały się wzdłuż żeber i węzłów, zwiększając ich sztywnosć i trwałość.

Georuszt Tensar sprawdza się podczas pierwszej próby terenowej

Georuszty Tensar po raz pierwszy przetestowano w 1980 r. przy budowie tymczasowej ściany oporowej w ramach linii kolejowej w Newmarket Silkstone Colliery, w hrabstwie Yorkshire. Georuszt jednoosiowy został wykorzystany do zbrojenia odpadów górniczych przy wzmocnieniu nasypu, natomiast georuszt dwuosiowy stabilizował warstwę kruszywa ułożoną poniżej.

Silkstone collieryGeoruszty Tensar zostały po raz pierwszy przetestowane w Silkstone Colliery, w hrabstwie Yorkshire, w 1980 roku.

Ich efektywność działania przekroczyła wszelkie oczekiwania. Nie odnotowano wyraźnego efektu osiadania w okresie trzech lat eksploatacji, mimo że co godzinę koleją przewożono do 300 ton odpadów. Fascynacja tym, co można było uzyskać poprzez wpływ działania „kawałka plastiku”, sprawiła, że georuszty Tensar pojawiły się w programie BBC Tomorrow's World (Świat Jutra), który można obejrzeć tutaj.

Ciągły sukces i ewolucja

Od tego czasu georuszty Tensar były wykorzystywane w tysiącach projektów na całym świecie przy budowie ziemnych konstrukcji oporowych o żywotności do 120 lat oraz do wzmacniania dróg, kolei i powierzchni obciążonych ruchem komunikacyjnym, oszczędzając znaczne ilości czasu i pieniędzy, w porównaniu z metodami alternatywnymi.

TriAxRewolucyjny georuszt Tensar TriAx został wprowadzony na rynek w 2007 roku.

Ewolucja w dziedzinie geosrusztów trwa nadal, przykładem czego jest sześciokątny georuszt TriAx, wprowadzony na rynek w 2007 roku. W przypadku dróg, kruszywo stabilizowane za pomocą TriAx zapewnia wysoką efektywność w zakresie wzmacniania nawierzchni. Nawierzchnie z użyciem TriAx są znacznie cieńsze, mają większą trwałość, pozwalają na zużycie mniejszej ilości kruszywa i umożliwiają ponowne użycie materiałów niskiej jakości, pozyskanych w ramach realizowanych budów, drastycznie zmniejszając negatywny wpływ na środowisko.

Nasze zaangażowanie w badania i rozwój

Nasza międzynarodowa reputacja ze względu na innowacyjność opiera się na naszym zaangażowaniu w badania i rozwój w ciągu ostatnich 35 lat. Zainwestowaliśmy znaczne sumy pieniędzy w projekty badawcze na całym świecie ze strategicznymi partnerami, w tym z Uniwersytetem Nottingham, UK, Uniwersytetem Stanu Minnesota, w USA, Czeskim Uniwersytetem Technicznym w Pradze, Laboratorium Badawczym Transportu w UK i Korpusem Inżynieryjnym w USA.

Us CorpsAmerykański Korpus Inżynieryjny przeprowadził liczne testy wykonane w pełnej skali z użyciem georusztów Tensar w nawierzchniach drogowych.

Georuszt Tensar: rewolucyjna innowacja

Mercer, nagrodzony nagrodą MacRobert‘a Królewskiej Akademii Inżynierii za innowacje w 1984 roku, był przekonany, że Tensar będzie rewolucyjnym rozwiązaniem. Prawie 20 lat po jego śmierci udowodniono, że miał rację: w 2013 r. Tensar został nazwany jednym z brytyjskich wynalazków XX wieku, obok takich innowacji, jak m.in. Maszyna Uniwersalna Alana Turinga.

Dziedzictwo Mercera z pewnością pozostanie z nami. Georuszty będą nadal czynić „niemożliwe -  możliwym”, pomagając dostarczać rozwiązania dla infrastruktury na miarę XXI wieku i zapewne jeszcze później.

Georuszty Tensar: Szeroki zakres zastosowań

Nasze innowacyjne i wysoko-efektywne georuszty i geotknainy oferują alternatywne podejście do tradycyjnych metod. Wykorzystne zostały w tysiącach projektów na całym świecie, od infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniskowej po budownictwo mieszkaniowe, budynki komercyjne, branżę odpadów i składowiska odpadów, a także usługi komunalne i energetyczne.

Fujirah WallsSystem TensarTech TW1 firmy Tensar został wykorzystany do budowy ścian oporowych z gruntu zbrojonego o wysokości do 60 m w ramach realziacji autostrady Fujairah łączącej Dubaj z Al Fujairah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dysponując zespołem ekspertów technicznych i międzynarodową siecią partnerów dystrybucyjnych, zapewniamy również profesjonalne wsparcie i bezstronne doradztwo przy reazliacji projektów, od wyboru produktu i projektu budowlanego po wytyczne dotyczące wbudowania produktu na budowie.

Jesteśmy tutaj, aby pomóc

Znalezienie rozwiązań zmniejszających koszty budowy i zapewniających wartość dodaną jest naszym najwyższym priorytetem. Skontaktuj się z nami, aby omówić, w jaki sposób możemy pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze, przyspieszyć budowę i wydłużyć okres eksploatacji kolejnego projektu.

Chcesz porozamawiać?

Tematy:historia tensar

Komentarz

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszych webinarów z cyklu Tensar Academy.

Nagrania

Chcesz otrzymywać aktualizacje od Tensar?

Otrzymuj nasze e-maile i subskrybuj informacje o nowościach związanych z produktami, wydarzeniami, szkoleniami oraz blogami.