Badanie płytą: fakty
Autor Andrew Lees, 2020-03-04 07:59:46
Czym jest badanie płytą i dlaczego jest potrzebne
Badanie płytą zakłada zwiększanie obciążenia od kołowej płyty stalowej umieszczonej na powierzchni gruntu i pomiarze wywoływanego osiadania, w celu określenia nośności. Metodę tę powszechnie stosuje się do testowania platform roboczych, ale kluczowe jest prawidłowe przeprowadzenie badania, aby zapewnić spełnienie kryteriów bezpieczeństwa.
Ground Coffee - Odcinek pierwszy (rozmiar płyty ma znaczenie). Andrew Lees omawia znaczenie używania dużych płyt podczas badania platformy roboczej.
Dlaczego rozmiar płyty ma znaczenie?
W testach obciążeniowych płytą zwykle stosuje się płyty o średnicy 0,3 m lub 0,6 m, przy czym wielkośćuzyskanego kształtu „cebuli” naprężeń (a tym samym głębokości badania gruntu) jest bezpośrednio związany z rozmiarem płyty - zazwyczaj jest to jej dwukrotna średnica (czyli około 0,6 m głębokość dla płyty o średnicy 0,3 m).
Kluczową rzeczą do zapamiętania jest to, że jeśli dwa testy z użyciem płyt o różnych rozmiarach zostaną przeprowadzone na tym samym obszarze, to wyniki będą się różnić, ponieważ objętość badanego gruntubędzie inna.
Badanie platform roboczych za pomocą płyty
Może to powodować problemy podczas badania platformy roboczej za pomocą płyty, ponieważ znajdują się tam dwie odrębne warstwy: sztywniejsza, zagęszczona warstwa materiału ziarnistego ułożona nad słabszym podłożem.
Jeśli platforma jest grubsza niż 0,6 m, wówczas badanie za pomocą płyty o średnicy 0,3 m określi jedynie nośność i charakterystykę odkształcenia warstwy ziarnistej, a nie słabszego podłoża zalegającego poniżej.
Chociaż wyniki te można wykorzystać do badań kontrolnych - aby sprawdzić, czy platforma została poprawnie zagęszczona i spełnia wymagania specyfikacji - są one niewystarczające do oceny wymaganej nośności platformy.
Platformy robocze zawierające georuszty są sprawdzonym sposobem na wykonanie prawidłowego i bezpiecznego podparcia dla ciężkiego sprzętu budowlanego, takiego jak maszyny do palowania i dźwigi, wykorzystywane w ramach tymczasowych prac inżynierskich.
Skuteczniejszym podejściem - i takim, które rekomendujemy w Tensar - jest użycie większej płyty, o średnicy zbliżonej do szerokości obciążenia wywoływanego przez sprzęt budowlany.
Oznacza to, że podczas badania powstanie wykres naprężenia podobny pod względem kształtu, wielkości i głębokości do tego utworzonego przez gąsienice palownicy. W rezultacie, pomierzone zostaną charakterystyki osiadania zarówno platformy, jak i podłoża gruntowego, co zapewni dokładniejszą ocenę granicznej (i bezpiecznej) nośności platformy.